KJG OSALES UNESCO LÄÄNEMERE PROJEKTI SUVELAAGRIS

Ööl vastu 22. septembrit jõudsid Taanis Årø saarel toimunud rahvusvahelisest Läänemere Projekti suvelaagrist tagasi geograafiaõpetaja Gisela Kastein ja G2 loodushuviline õpilane Liisi Kauber.

Nädala jooksul avastati Prangli suurust Årø saart, mõtiskleti ühiselt jätkusuutlikkuse teemadel ja osaleti erinevates töötubades. Vastavalt väärtustele ja huvidele jaguneti ka teemapõhiselt erinevatesse gruppidesse ning seejärel katsuti ühiselt välja nuputada teema kaardistusviise ja lahendusi. Teemasid oli seinast seina –  tegeleti süvitsi näiteks toiduraiskamise, ülepüügi, jõulukuuse istanduste jätkusuutlikkuse, energia jätkusuutlikkuse ja sotsiaalse jätkusuutlikkuse teemadega. Näiteks seisis Liisi grupp silmitsi lähemalt ületarbimise probleemiga – seda just hobide vallas. Baseerudes tänapäevasele infoajastule ja nn nutineedusele, lõid nad probleemile tähelepanu juhtimiseks erinevaid lühivideoid (peamiselt Tiktokis jms sotsiaalmeediakanalites jagamiseks).

Koos teiste Eesti noortega viis Liisi läbi ka rollimängu “Roheootus”, kus erinevad huvigrupid pidid tuleviku maailmas, kus on energiakriis, suutma jõuda otsusele, kas energiarikka maavara kaevandus luua või mitte. Tegemist oli äärmiselt meeleoluka töötoaga, mida loodame ka oma koolis mõne grupiga läbi viia.

Õpetaja Gisela osales töötoas, kus koostati plaani kuidas tuua ellu Läänemere Projekti koolide vahelised õpilasvahetused ning töötoas, kus tegeleti looduse vaatlemise ja joonistamisga ning taimede tuvastamisega (nature journaling).

Liisi osales lugude vestmise töötoas, kus iga osaleja sai läbi lugude jutustamise tunnetada sidet enda ja looduse vahel, selle kaudu avastada iseennast, ja ka ookeani hapestumise töötoas, kus osalejad said teha erinevaid eksperimente, mis selgitasid ookeani hapestumise põhjuseid ja tagajärgi.

Laager oli suurepäraseks eeskujuks ja inspiratsiooniks kuidas viia läbi õuesõpet. Südantsoojendav oli õpetajana näha kui ruttu ja kui vabalt hakkasid eri riikidest noored omavahel suhtlema.

Väga maagilisel saarel, väga maagilisel ajal said kokku väga maagilised õpetajad-õpilased, kes lõid fantastilise laagri.

Julgustame kõiki ka järgmistesse laagritesse kandideerima kui võimalus avaneb!