Külas käis Eesti poliitik ja Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet!

28. mail käis külalisloengut pidamas Eesti poliitik ja Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet!

Koolipere sai kuulda Urmas Paeti mõtteid ja kogemusi teemal “Euroopa ja maailmapoliitika” ning mõtteid sellest, et praegune aeg Euroopas on pingeline ning leidub konflikte, mis vajavad lahendamist. Pilt maailmas läheb aina keerulisemaks ja pingelisemaks, mille peamiseks põhjuseks on väärtussüsteemidevaheline konkurents ja konflikt. Distants ja konkurents on kahe poole vahel – ühel pool vaba maa ja demokraatlikud riigid, kuhu kulub ka Eesti ning teisel pool autoritaarsed riigid nagu näiteks Hiina ja Venemaa. Tulevikku vaadates ei näe Paet, et autoritaarsed riigid teeksid oma suhtumises ja poliitikas lähiaastatel muudatusi.

Selleks, et Euroopa Liit oleks rahvusvaheliselt toimiv ning edukas, mängivad Paeti sõnul rolli neli komponenti:
1) klassikaline diplomaatia;
2) arenguabi, mille alusel aidatakse teisi riike;
3) väliskaubandus, mis on siiani kõige suurem trump Euroopa Liidu käes, sest enamik riike soovivad Euroopa Liiduga kaubelda;
4) sõjaline aspekt, mis määrab selle, milline on Euroopa Liidu võimekus kuskil sekkuda, aidates konflikte stabiliseerida. Need komponendid eksisteerivad ja toimivad koos. Paeti arvates on just Euroopa Liidu kaitsepoliitika see, mis vajab hetkel arendamist.

Euroopa ja maailma rahvusvahelised suhted ja võimalikud tulevikuvaated on vägagi põnevad ning saame näha, kuhu tulevik liikumas on. Meie enda mõtted ja teod on samuti osa sellest kujunevast tulevikust, seega ikka julgelt ja sihikindlalt edasi!
Oli põnev ja hariv kuulda eksperdi enda mõtteid ja kogemusi!
Kool tänab Urmas Paetit inspireeriva kohtumise eest!