Kohtla-Järve Gümnaasiumi esimesed rebased said ristitud

Kohtla-Järve Gümnaasiumi rebased on gümnasistiks kuulutatud 

Kahel päeval, 16. Ja 17. oktoobril toimusid Kohtla-Järve Gümnaasiumis rebaste päevad. G3 õpilaste hulgast vabatahtlikult moodustatud korraldusmeeskond valmistas G1 õpilastele ette kaks teemapäeva, mis olid täidetud erinevate mängude, väljakutsete ja tegevustega. 

Esimese päeva teemaks oli ‘’Ametid’’. G1 õpilased jaotatid G3 õpilaste vahel – igal G1 õpilasel oli oma ‘’guru’’, kes talle hommikul mõne ametiesindaja riietuse tõi, rebasetunnused näole joonistas ja algava kahe päeva jooksul väljakutsete täitmist jälgis. Majas liikus sel päeval ringi lõuenditega kunstnikke, helkurvestidega ehitustöölisi, harjadega koristajaid, salaagente, sportlasi, sõdureid, keemikuid, baarmene ja palju muid ametiesindajaid – korraga kogu kirju ühiskond. 

Esimesel päeval kogunesid rebased kooli ees juba kell 7:00 hommikul. G3 esindajate eestvedamisel tehti korralik hommikuvõimlemine, räägiti ära päeva reeglid ja loodi päevakangelastele temaatiline välimus. Lõpuks koguneti aatriumi treppidele saabuvaid õpetajaid tervitama. Vahetunde täitsid erinevad ühismängud ja ülesanded – muuhulgas pandi rebased tantsisima kooli tutvumispäeval selgeks õpitud ühistantsu. 

Teise päeva teema oli ‘’Ametlik’’ – kõik G1 õpilased pidid kooli tulema oma parimas üliametlikus riietuses. Väga kena vaatepilt – ülikonnad, lipsud, kleidid ja kingad. Päeva tegevused olid samuti teemasse sobiva sisuga. Hommikul pandi rebased Mozarti 40. sümfooniat kuulama. Sellele järgnes viisakas tervitustunnel saabuvatele õpetajatele. Vahetundide tegevuste hulgas oli ühine fokstroti tantsimine (fox – inglese keeles rebane), luuletuse või laulu kirjutamine ja esitamine oma ‘’gurule’’ ning kahe päeva jooksul sõnakuulmatumalt käitunud õpilaste etteasted koolikaaslaste ees. Korrarikkujad olid üles märkinud ‘’inspektorid’’ G3 õpilaste hulgast, kes kahel päeval koolimajas korda pidasid. 

17. oktoobri õhtul kell 18:00 viidi kooli lipuväljakul läbi rebaste ristimistseremoonia – vastuvõtt täisväärtuslikuks gümnasistiks. Kell 17:00 kogunesid rebased kooli auditooriumis eelhäälestuseks. Samal ajal harjutasid G3 õpilased ja ülejäänud koolipere tseremoonia käiku. Kui kell sai 18:00, sammusid G1 õpilased G3 õpilaste esindaja järel aeglaselt trummide ja loitsusõnade saatel läbi G3 õpilaste ja tõrvikute tunneli. Kooli ette rivistunult kordasid G1 õpilased järele gümnasisti vande, mille G3 esindajad koolimaja katuselt ette lugesid. Seejärel astusid G3 õpilased G1 õpilaste ette ja kuulutasid nad kooli piduliku rituaaliga ametlikult gümnasistiks. Järgnes direktori sõnavõtt ja kogu kooliperega ühiselt lauldud kooli hümn. 

VAATA GALERIID SIIT!

Kokkuvõte õpilase sulest: 

Rebaste ristimine – kohtume hommikul kell 7:00

Traditsioon gümnaasiumis rebaseid ristida ei ole kuigi vana. See komme levis koolidesse alles 1980. aastatel ülikoolidest, kuid juba 1990. aastateks oli rebaseks löömine levinud väga paljudes Eesti koolides. Kui tavaliselt kestab rebaste ristimine ainult ühe päeva, mille hommikul rebased “märgistatakse” ning mille õhtul rebased gümnasistiks saamise vande annavad, siis Kohtla-Järve Gümnaasiumi esimene rebaste ristimine kestis kaks päeva.

Esimese päeva hommikul, enne rebasemärgise saamist, said kõik G1 lennus õppijad oma vaimu ja lihased kell 7:00 alanud ning õues toimunud virgutusvõimlemise ajal ilusti soojaks. Tööle ruttav linnarahvas vaatas seda kui ilmaimet – üle saja inimese võimlevad varavalges kooli ees. Pärast hommikuvõimlemist võisid rebased koolimajja sooja minna, kus tutvustati neile kahe järgmise päeva reegleid ning „kaunistati“ nad rebasemärgisega – väljapaistva R-tähega laubal või põsel. Edasi anti rebased nende gurudele – abituuriumile üle, kes olid neile välja mõelnud ametid ning kaasa võtnud vastavad riided ning töövahendid. Gurude poolt väljamõeldud ameteid ja tüpaaže oli kümneid – superkangelastest ja FBI agentidest kuni nunnadeni ning kunstnikest kuni olümpiavõitjate ja UFO-fanaatikuteni. Kui kõigil olid nende ametid selged, pandi rebased aatriumitrepile koridorina seisma, kus nad pidid tervitama ühtse meeskonnana kõiki meie kooli õpetajaid ja töötajaid. Vahepeal, kui ühtegi õpetajat ega koolitöötajat silmapiiril ei paistnud, korraldati rebastele igavuse peletamiseks tunnikontrolle ning jahihooaegu.

Teisel päeval enam ameteid ei jagatud ja kõik rebased pidid näitama end viisakast küljest, kandes pidulikku riietust ning tervitades kõiki õpetajaid korrektselt. Hommik algas klassikalise muusika veerandtunniga, kus kuulati Mozarti 40ndat sümfooniat g-mollis. Pärast klassikalise muusika kuulamist suunati kõik rebased aatriumisse, et veelkord moodustada spaleer õpetajatele.
Mõlema päeva vahetundides toimusid rebastele korraldatud erinevad mängud ning humoorikad ülesanded, mis kujutasid gümnaasiumiõpilase päeva erinevaid hetki, alates hommikusest jalatsiotsingust kuni kiiruse peale karbis sobramiseni, et leida õige asi võimalikult kiiresti. Esimese päeva lõunavahetunnis näitasid rebased, kui hästi nad oskavad tantsida meie oma koolitantsu. Teise päeva lõunavahetunnis tantsisid rebased õpetaja Ainikki Seppari juhendamisel fokstrotti ning toimus ka reeglite rikkujate etteaste, kus tuli esitamisele Rihanna laul „Umbrella“ kolme noormehe särtsakas esituses.

Rebaste ristimine lõppes 17. oktoobri õhtul ristimistseremooniaga kooli ees. Õhtu pimenedes kogunes G3 lend kooli ette, moodustades G1 õpilaste jaoks inimkoridori ja loitsides rebastest noorimaid gümnasiste, sõnadega: „Mina sina, sina mina, meie meie, meie meie“. Ristimistseremoonia müstilisemaks muutmiseks kasutati suuri õueküünlaid, tõrvikuid ning trumme. Salapärasele „jumala sõnumile“ andis oma hääle Neeme Kuningas, juhatades nii õhtu sisse. Ristimisvande luges ette G3 lennu õpilane Elizabeth Veri koos Kohtla-Järve Gümnaasiumi korraldustiimiga kooli katuselt. Vandes oli nii tõsiseid punkte kui ka manitsusi, mis panid muigama kogu koolipere. Pärast vande andmist võtsid abituriendid noorimad gümnasistid tseremoniaalselt enda hulka vastu. Finaaliks lauldi koos kooli laulu. Selliselt lõppes Kohtla-Järve Gümnaasiumi ajaloo esimene ristimine.

Järgmisel õppeaastal, kui on uued abituriendid, tulevad uued tuuled ja uued ideed. Milliseks kujuneb järgmise aasta ristimine? Seda saavad omal nahal tunda järgmise aasta rebasekutsikad. Kas kasukas pargitakse ära või harjatakse lihtsalt kohevaks?

Gea Maris Räis